Mobilní telefony získaly v posledních desetiletích celou řadu nových funkcí. A jednou z nich je to, že slouží i jako fotoaparát či kamera. A je pravdou, že reklamy se předhání v tom, který model má nejlepší foťák. To samozřejmě mnohé přivádí k otázce, zda by bylo možné takto nahradit profesionální vybavení, a například tímto způsobem natočit film tak, že by byl k nerozeznání od těch, které vidíme v televizi.
Samozřejmě, co se týče scénáře, zde prakticky žádné problémy nejsou. Vymyslet a napsat jej může prakticky každý z nás. A pokud máme v tomto oboru nějaké znalosti, pak může být i poměrně kvalitní, zvláště v porovnání s dnešní českou filmovou tvorbou. Otázkou však je, zda jej pomocí mobilu dokážeme kvalitně natočit.
Jistě, je zvykem, že se scény natáčí více kamerami najednou z různých úhlů, aby se pak vybral ten nejlepší. To lze samozřejmě velmi dobře simulovat použitím více mobilních telefonů, i když zde je potřeba, aby všechny byly jednoho typu. Jinak bychom totiž měli značné rozdíly v kvalitě záběrů, a to je něco, co si nemůžeme dovolit.
Ovšem právě ona kvalita je něco, o čem se v tomto ohledu často hovoří. Jistě, na první pohled máme krásný a čistý obraz. Je ale takový, i když jej pustíte na televizi? Nebo se zde už začíná projevovat nedokonalost, zvláště když použijete přiblížení? Většina mobilů se chlubí tím, kolik má pixelů a jak velký má zoom, avšak už neříká, zda je dobrá i jejich kombinace. Dále je fakt, že různá nastavení na mobilním telefonu zkrátka nemáme. Jde například o clonu, délku expozice, ale i různé další věci, které profesionálové, ať už fotografové či kameramani, ke své práci potřebují. Pravdou zkrátka je, že ačkoliv je pro běžné laické použití mobilní telefon většinou dostatečně dobrý, profesionálnímu vybavení se zkrátka nevyrovná. A pokud chceme takovéto kvality dosáhnout, pak nám nezbude, než do něj investovat.