Klimakterium, které je známé spíše jako menopauza, je období v životě ženy, kdy funkce pohlavních orgánů přechází do „útlumu“ a s tím se nevyhnutelně pojí i různé změny, jak fyzické, tak hormonální, tak také psychické. Toto období nastává kolem 50. roku života ženy, ale samozřejmě může přijít daleko dříve, i daleko později. Klimakterium totiž ovlivňuje mnoho faktorů, například genetika. Menopauza sebou může přinést mnoho příznaků. Mezi nejčastější patří především nadměrné pocení a silné návaly horka. Dalšími příznaky může být únava, nekvalitní spánek a problémy s usínáním, změny nálad, mravenčení, silné bušení srdce, problémy s vaginální suchostí a snížené libido, začínající inkontinence a také častější záněty v oblasti genitálií a močového ústrojí.
Pro ženy, které si tímto obdobím procházejí, se doporučují užívat různé bylinky. Jsou to například:
Řebříček obecný
Žebříček má sice velmi silnou a aromatickou chuť, ale pokud ji překonáte, může vám čaj z řebříčku velmi pomoci proti návalům horka a také nadměrnému pocení. Vlivem vaginální suchosti, zánětů a hormonálními změnami se někdy dostaví svědivý pocit genitálií. Na to pomáhá koupel z řebříčku.
Máta peprná
I tato bylinka je u menopauzy velmi nápomocná. Dokáže bojovat proti návalům horka a rovněž pomáhá proti pocení. Také dokáže uklidnit rozjitřené myšlenky a zklidnit náladovost.
Šalvěj
I tato bylinka se doporučuje užívat v období menopauzy. Dokáže si poradit s psychickou nepohodou, bojuje proti návalům horka a pocení. Pozitivně také ovlivňuje hladiny estrogenu v těle, což je při menopauze velmi důležité.
Bylinek, které se doporučují pít při menopauze je samozřejmě daleko více. Pomoci vám může například ženský čaj. Ten tvoří směs bylinek přesně na míru tak, aby dodal každé ženě v klimakteriu co potřebuje a mírnil přítomné příznaky.