Havarijní situace
Instalatéry můžete vzbudit třeba o půlnoci a oznámit jim, že u vás v domě uniká plyn. Toto je typická havarijní situace, která nesnese odklad, protože kumulace zemního plynu v objekt jej může doslova vyhodit do povětří ve velmi krátké době. Instalatér pak usedá do svého vozu a do hodiny je u vás.
Havarijní instalatérský servis lze využívat po celý rok včetně svátků a víkendů, a je k dispozici nonstop 24 hodin denně. Tedy jakási obdoba Integrovaného záchranného systému IZS jednotek policie, hasičů a lékařské záchranné služby.
VTP
Instalatér je název profese, který se přenáší z minulosti desítky let staré. Ve své podstatě plně nevystihuje to, co tito lidé v praxi řeší. Že totiž cosi instalují, je známo snad každému, ale co přesně to je, se od tohoto výrazu nedozvíte. Mnohem lepší by bylo označení VTP, což by mohla být zkratka „voda – topení – plyn“. Instalatéři mají na starosti jak vodovodní potrubí a armatury a spolu s nimi i odpady a kanalizace, tak i plynové spotřebiče a rozvody a topné systémy.
Instalatér nesmí udělat moc chyb
Když zedník pokládá cihly na zeď anebo zhotovuje v domě příčku, může se splést a popojet se zdí třeba o půl centimetru vůči „vodováze“ a obvykle si tohoto jevu téměř nikdo nevšimne. Není to nic tragického a běžně se v bytech setkáváme i s křivějšími zdmi. Instalatér to tak snadné mít nebude, protože tam se i setina milimetru mimo dráhu spoje v armaturách okamžitě projeví únikem kapaliny či plynu. Instalatérství v Ostravě musí zkrátka provést spoj naprosto precizně a bez chyb. Nejsou tu tolerovány ani velmi drobné odchylky.
Možná, že právě tento jev je jedním z důležitých argumentů, které odrazují budoucí adepty o toto řemeslo, které je sice dobře placené a nestává se, že by instalatér marně sháněl práci, ovšem je zároveň velmi náročné na teorii i praktické dovednosti.