O tom, že České firmy instalují na střechy solární panely joyce-energie.cz, se ví již řadu let. A není to nic podivného ani podezřelého vzhledem k tomu, že Češi jsou ve světě proslulí svou řemeslnou dovedností, zručností a zkušenostmi. Instalací fotovoltaických panelů českými firmami se také podporuje zaměstnanost a hrubý domácí produkt, nehledě na to, že české firmy odvádí daně do české státní pokladny. Jak s financemi hospodaří politici, je věc druhá, každopádně podpora českých firem je žádoucí i v této oblasti fotovoltaických systémů.
Chcete-li podpořit českou firmu a nechat si nainstalovat toto zařízení, které vám přinese úsporu financí za elektrickou energii, měli byste mít předem jasno v tom, zda se vám zařízení bude vyplácet. Zpravidla se pro to rozhodujeme ve dvou případech – buď potřebujeme fotovoltaiku jako zdroj elektřiny do objektu, který není připojený do rozvodné soustavy, a je pro nás prioritní zdroj elektřiny bez ohledu na finanční stránku věci, anebo chceme ušetřit za energie v místě, které je k rozvodné soustavě již připojeno. Tam, kde není k dispozici rozvodná síť, jde o tzv. ostrovní systémy, které lze doplnit benzínovým generátorem pro případ nedostatku slunečního záření a větší spotřeby elektřiny z akumulátorů.
Tyto systémy jsou pak zcela nezávislé na okolním světě a mohou dodávat elektřinu i v případě různých blackoutů a živelných pohrom. Kdo chce ovšem ušetřit a mít fotovoltaiku připojenou do sítě, měl by nejprve propočítat, zda se mu zařízení vyplatí. S přesným výpočtem vám pomůže česká firma, která fotovoltaiku instaluje, a chcete-li mít alespoň hrubý odhad, pak uvažujte tak, že má význam mít fotovoltaickou elektrárnu tam, kde přesahuje spotřeba elektřiny v domácnosti 2500 MWh ročně, tedy cca 7 kWh na den. Takové spotřeby dosahují rodiny, kde se elektřinou topí (tepelná čerpadla, elektrokotel), ohřívá teplá voda a využívají kuchyňské spotřebiče, jako je elektrická trouba a varná deska či rychlovarná konvice.